Tehlikeli Madde (DGR) Taşımacılığı

Sağlık, güvenlik, mülkiyet veya çevre için herhangi bir risk teşkil edebilecek olan ve IATA Tehlikeli Maddeler Regülasyonunda tehlikeli maddeler listesinde sınıflandırılan tüm malzemeler Tehlikeli Madde olarak adlandırılır.

Pegasus Havayolları’ nın Tehlikeli madde taşımacılığı konusundaki ilkesi IATA’ nın güncel Tehlikeli Maddeler Regülasyonu’ na göre düzenlenmiştir.

IATA (Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği) kurallarına göre uçaklarımızda Class 1 , Class 2, Class 4, Class 5, Class 6.1, Class 6.2 (UN3373 Biological substance Category B hariç), Class 7, Class 8, Class 9 ve Limited Quantity - Y tipi paket kullanılmış tehlikeli madde gönderileri (ID 8000 hariç) kabul edilmemektedir.

Değerli Kargo (VAL)

Beher kilo başına 1.000 Amerikan Doları veya üstü (veya eşiti bir başka para birimi İngilterede bu değer 450 İngiliz sterlinidir) değerinde ve aşağıdaki maddelerden bir ya da bir kaçını ihtiva eden kargolar değerli kargo olarak tanımlanır.

  • Altın ve/veya altın muhteviyatından olan maddeler
  • Hisse senetleri, tahvil, bono, banknot, çek defteri banka kartı ve kredi kartları
  • Elmas, pırlanta, değerli taş ve inciler.
  • Muhteviyatı Altın, gümüş, pırlanta ve değerli taştan olma takı ve saatler.

Canlı Hayvan Taşımacılığı (AVI)

Kedi, Köpek, Kurbağa, Sülük, Çoklu konterynerlerde taşınabilen su/kara kaplumbağaları, Tact 2,3’e göre yiyecek ve deniz ürünü item'ları ile belirtilen kerevit, crayfish vb. canlı hayvan taşımacılığı Pegasus kargo tarafından yapılmamaktadır.
Talep olması halinde Pegasus Kargo ve / veya WCS' nin ön onayı ile Canlı Arı, Civciv, Tropikal Balıklar vb., uçaklarımıza yüklenebilir. WCS onay vermeden önce uçak tipini, uçak müsaitliğini ve yük limitlerini kontrol eder (A320- A321 uçaklarımızda Civciv taşımasına izin verilmez)

Bozulabilir Kargo (PER)

Yükseklik, ısı, nem, iklim veya diğer çevresel şartların değişikliği veya verilen zaman aralığının aşımı nedeni ile bozulabilecek, çürüyebilecek kargolardır.

Cenaze Taşımacılığı (HUM)

Cenaze taşıması yurt içi ve yurt dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yurt İçi Cenaze Taşıması; Pegasus havayollarının yurt içi uçuş ağı kapsamındaki bütün şehirlerine cenaze taşıması yapılmaktadır. Detaylı bilgi ve evraklar için; OPSPGS@wcs-turkey.com ve 0216 585 59 83 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Yurt Dışından Cenaze Taşıması; hakkında her türlü bilgi için yurt dışındaki acentelerimizle irtibata geçmeniz gerekmektedir. (GSA) iletişim bilgileri için tıklayınız...